Apartament nad morzem na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób decyduje się na apartament nad morzem. Kupujemy tylko i wyłącznie bardzo często apartament tylko po to by następnie przeznaczyć go na wynajem. Jednak jak się okazuje wybór takowego apartamentu nie jest wcale wyborem bardzo łatwym, a nawet łatwym.

Dlatego też, gdy przystępujemy do poszukiwania apartamentu nad morzem to przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, w jaką formę nieruchomości chcemy nasz kapitał zainwestować. Zdecydowanie większość nad morzem dostępnych apartamentów jest zlokalizowana ściśle w budynkach typowo mieszkalnych. Taki właśnie apartament jest kupowany przez osoby, które chcą sobie zarobić na wynajmie.

Przy tym jednocześnie pragną w celach czy to prestiżowych czy też rekreacyjnych posiadać swój drugi dom. Apartament w budynku mieszkalnym ma ten plus, że gwarantuje nam możliwość wyprowadzenia się na jakiś czas z miasta i osiąść w swoim nadmorskim apartamencie na stałe.

Gdy jesteśmy w posiadaniu mieszkalnego lokalu to możemy dowolnie dysponować nim. Możemy przecież wnętrze urządzić tak jak nam się podoba i zgodnie ze swoimi własnymi upodobaniami. Możemy ten apartament przeznaczyć głównie na wynajem jak i także zdecydować się na apart-hotel lub condo-hotel. A na czym tak naprawdę polegają systemy condo jak i apart? Polegają one na kupnie w zasadzie prawa własności do danego apartamentu w danym hotelu. Wygląda to tak, że firma podpisuje z nabywcą naprawdę wieloletnią umowę najmu. Oferują one z góry jasno określony poziom czynszu.

Różne apartamenty

A jaka jest różnica między condo-hotelem jak i apart-hotelem? Różnica jest taka, że w systemie condo kupujemy najczęściej urządzony pokój w hotelu z segmentu tak zwanego premium. Zwykle jest to obiekt o czterech bądź pięciu gwiazdek. Zaś apart-hotel oferuje lokale typu studio. Lokale te są nieco większe niż apartamenty z jedną czy też nawet z dwoma sypialniami oraz oczywiście z kuchnią. Condo-hotel oraz apart-hotel to na pewno rozwiązania, które są dedykowane głównie inwestorom. Tego typu inwestycje są klasyfikowane jako budynki ściśle usługowe. W związku z tym nie istnieje w nich możliwość zameldowania się na okres stały.

apartamenty GdańskJuż w zasadzie na etapie planowani to budynki przemyślane są jako pewnego rodzaju komercyjne obiekty. W związku z tym mają one bardzo rozbudowane oraz niezwykle bogate zaplecze typowo usługowo-rekreacyjne. Mam tutaj na myśli SPA, baseny, siłownie, sale konferencyjne czy też restauracje. Zainwestowanie swojego kapitału w condo-hotel jak i w apart-hotel pozwala na czerpanie zysków stałych z ich wynajmu oczywiście pod pokój hotelowy. Jednak ewidentnym minusem takowego wynajmu jest fakt, że część z jakby nie było naszych zysków czerpie zarządzająca firma. Sam właściciel ma do firmy tej jednak dostęp mocno ograniczony. Z takowych nieruchomości w okresie wakacyjnym korzysta się jako wynajem pod wakacje, a przez pozostałą część roku nasz apartament zostaje zarządzony przez firmę zewnętrzną. Przez pozostałą część roku apartament ten jest traktowany jako pewnego rodzaju pokój hotelowy. Inaczej ma się kwestia wynajmu apartamentów od właścicieli – wtedy funkcjonują one jako typowe apartamenty hotelowe.